مغز بیچاره ما

مغز آدم ، داخل یک محفظه تاریک و نمور قرار گرفته و فقط از طریق چند ابزار با بیرون ارتباط برقرار میکنه .

گوش ، چشم ، بینی ، دهان ، پوست .   این 5 ابزار معروف ( حواس پنج گانه ) اطلاعات رو به مغز می رسونن . 

مغز بیچاره ، خبر نداره که بیرون از این محفظه چه خبره و دنیا دست کیه ، گوش به او میگه که کسی در اطرافت هست ، پوست به او میگه که هوا گرمه یا سرد ، دهان(حس چشایی )  به او میگه که غذا خوش مزه است یا بد مزه ، اون بیچاره هم هر چی که این ابزار بهش میگن رو قبول میکنه و واکنش مناسب رو انجام میده . 

یه ابزار دیگه هم برای اطلاع رسانی به مغز وجود داره که خیلی از ما آدما بدرستی ازش استفاده نمی کنیم . ( البته همه آدما ازش استفاده میکنن ولی درست استفاده کردنش مهمه ) ، اون ابزار همون تصور یا تخیل یا هر چیزی که اسمش رو بذاریم . 

شما میتونی چشمات رو ببندی و یک صحنه رو تصور کنی و مغز بجای اینکه اطلاعات رو از چشم  و گوش دریافت کنه از تصورات شما دریافت میکنه ، مغز بیجاره هم خبر نداره که بیرون چه خبره و واقعیت چیه !!   این ما هستیم که به او میگیم که بیرون چه خبره و واکنش مناسب رو ازش میخوایم . 

یک مثال : 

چشمتون رو ببندید ( اگر هم نخواستید نبندید ) . حالا به یک موقعیت که شما تو اون بودید و با کسی دعواتون شده فکر کنید . مثلا در حین رانندگی با کسی بحثتون شد و یا حتی بدتر ، هم دیگه رو ...... ،  میبینید یواش یواش ضربان قلبتون تند تر میشه ، ناخودآگاه مشتتون گره کرده میشه ، اخمتون میره تو هم و دارید با طرف واقعا دعوا میکنید ، حتی حرفایی که اون روز به طرف نگفیتد رو دارید میگید و ....    چرا ؟؟؟      واقعا چرا ؟؟؟؟

چون مغز ما فکر میکنه که واقعا دعوا شده ، اون بیچاره که خبر نداره بیرون چه خبره و این دعوا اتفاق نیافتاده ، ولی چون دستش از دنیای بیرون کوتاهه باید به اطلاعاتی که ما بهش میدیم اعتماد کنه ، بخاطر همینه که ژست دعوا میگیریه و واکنشهای مناسب نشون میده . 

 حالا !

با این شناختی که از مغز پیدا کریدم ، از این به بعد باید به چیزای مثبت فکر کنیم ، تصورات و توهمات و تخیلات ما باید خوب و مثبت باشه . 

همیشه یادت باشه ، مغز ما از ما دستور میگریه ، پس دستورات مفید و بدرد بخور بهش بده . 

 منبع: http://khanemoshaver.blogfa.com/